|
Nyheter
Resultatbörsen
Liveuppdateringar
|
 |

Silverlaget till Brovallen.
Lite grand i skuggan av bandyguldet i Moskva, erövrade Sverige silver (efter Ryssland) i isracingens lag-VM i helgen. Tävlingarna gick i Krasnogorsk, som även det ligger i Ryssland, så det forna tsarrikets spikförsedda motorcykelmatadorer fick ta revansch för bandylagets finalförlust i Moskva.
Silverlaget bestod av Stefan Svensson, Posa Serenius och P A Lindström.
Till skillnad mot i bandy så var det fler än två nationer som kämpade om de ädla medaljerna.
Ryssarna var bara 5 pinnar före Sverige, som i sin tur förvisade Österrike (med tävlingarnas suverän, Franz Zorn) till bronsplats i det sista heatet.
Den 23:e, denna månad, får vi det stora nöjet att se hela det Svenska silverlaget i Brovallen, då Elitserien kör en tävling där. Vi kommer även att få beskåda Franz Zorn och Antti Akko, två riktigt publikfriande förare, i samma race. Det är verkligen något att se fram mot.
(Ni har väl bokat in den kvällen redan i era agendor, eller hur?)
Smederna rustar för rekonstruktionen av den anrika klubben. Tyvärr kunde inte Peter Nahlin ta på sig lagledarrollen p.g.a. tidsbrist. Mats Olsson har i alla fall presenterats som sakkunnig i klubben och i presentationen angavs han som tidigare lagledare för Masarna? Nog var Mats i Masarna alltid men under hans tid i här var legenden, Pruppen Andersson, lagledare!
Masarna kallar till medlems och funktionärsmöte den 10:e februari. Alltså, nästa onsdag.
Årsmötet är nu spikat till den 8:e mars.
I min agenda för denna vecka står att Avesta BK har hemmamatch på fredag, då Huge kommer på besök.
Innan dess har BK årets svåraste bortamatch, då man skall till Furudal för att möta Ore. Ore har vunnit samtliga 12 hemmamatcher denna säsong,(!) och i BK härjar en slags ögoninflammation som drabbat 5 i A-laget och flera i juniorlagen. Detta var läget tisdag, allt enligt BK:s hemsida. (Som vanligt utomordentligt faktauppgraderad av Per Lindgren.)
Jag räknar inte Ore borta som en ”måstevinnamatch”, tvärt om, men Huge hemma på fredag; då måste det bli poäng, om kvalplatsen skall behållas.
Samma kväll bjuds det dessutom upp till dans. Det är fjärde versen av Daladansen, eller slaget om Siljan som det också kallas. Denna gång är det Mora som bjuder upp.
Kritiska röster har höjts för att Leksand (liksom Färjestad m.fl.) värvat spelare sista veckan i januari. Det får stå för dessa gnällspikar. Jag konstaterar att Leksand och Färjestad hittat rejäla förstärkningar inför slutspurten. Det är bra scoutat, på samma sätt som Jan Simons alltid lyckades hitta lediga spelare med klass, då Mora var i Elitserien.
På lördag är det hemmamatch i Kopparhallen. Avesta Brovallen tar emot Härnösand i handbollens division 1 för damer. Kan våra tjejer ladda för årets andra hemmaseger?
Då måste samtliga vara hela och friska. Årets tunna trupp tål inga skador.
I min ständiga jakt på Avestaprofiler i förskingringen konstaterade jag i söndags att Henrik Lantz värvats till Örebros Allsvenska hockeylag. Han får där chans att möta bl.a. Morgan Hassel (Bofors) Kenny Källström (Leksand ) och Lasse Johansson (Mora).
Rönnbys innebandydamer var åter med i Sportspegeln och åter var det Sara Stålberg som stod för målfabrikationen. 2 pytsar förra gången. 3 igår mot Falun.
Martin Johansson (Lasses bror) rapporterade jag ju nyligen om, då han drog på sig blågult i sin fjärde sport och kom på 14:e plats i Världscupen på skidor. I söndags ställde han upp i ännu en sport då snöskolöpning hade Sverigepremiär i Rättvik. – Han vann!
Viktig hemmamatch för BK på fredag alltså och en (minst) lika viktig på tisdag, då Gävle är gästande lag. Fyra pinnar hemma skulle smaka fågel.
Tio dagar kvar till OS och ännu ingen OS-feber? Jag är vaccinerad mot svindito så då lider jag väl bara av Foppafeber just nu. När spelar MoDo nästa gång?
Undras just om skidspåren är preparerade efter sista/senaste snövädret? Dags för en skidtur.
Det rekommenderar jag, Håkan Bängs, varmt, tillsammans med varmchoklad&mackor.
|
|
 |

|
 |

|